Складський облік товарів та його основні особливості: що потрібно знати

Маючи під керівництвом склад з безліччю товарів, дуже важливо відстежувати їхню долю. Інакше неминуче виникає хаос, неможлива раціональна логістика, з’являється благотворне середовище для крадіжки чи махінації. Цьому й протистоїть складський облік товару — фіксація пересування всіх одиниць, надходження на склад чи передачі до інших рук. З веденням обліку пов’язаний великий масив інформації, вивчати його треба ґрунтовно. Ознайомтеся з поняттям у двох словах, але якщо потрібно глибоке розуміння методів для роботи, обов’язково прочитайте більше інформації на https://h-profit.com/ua/landing/warehouse-software та у спеціальній літературі.

Поняття та завдання

Завдання – забезпечити повну та актуальну картину ситуації на складі. Тому ведеться збір, систематизація та зберігання всіх даних, пов’язаних із продукцією (сировиною, вантажами тощо). Конкретніше:

  • аналітика;
  • контроль залишків;
  • упорядкування збереженого, оптимізація всіх процесів.

Складський облік тісно пов’язаний із бухгалтерським та допомагає вести його.

Інформація, що згрупована за категоріями та представлена у чіткому форматі, колосально спрощує роботу підприємства. Це стосується всіх ланок — від працівника складу, який легко і швидко виявляє потрібний товар у зазначеному місці, до маркетолога та клієнтської служби, які чітко бачать розміри партій та швидкість їх збуту. Стає можливо ефективно управляти активами, робити клієнтам актуальнішими пропозиції, формувати вигідні акції, планувати закупівлі. Порядок здатний значно сприяти збільшенню обороту.

Різновиди

Виділяють 4 основні види. Розрізняються і принципами, і документообігом.

  1. Номенклатурний. Матеріал мало сортується. На кожен товар заводиться окрема картка. Така картотека зручна, якщо товарів небагато і угруповання немає сенсу. У великому потоці складно зорієнтуватися.
  2. Сортовий. Продукція поєднується за сортами. Нові одиниці відображаються у даних за конкретним сортом. Очевидно, що такий спосіб корисний для організацій, які працюють із кількома групами товарів. У сортуванні немає сенсу, якщо в кожній категорії по одній позиції або вся продукція однотипна.
  3. Партіонний. Відстежує інформація щодо партій, у яких надходить товар. Він може бути змішаним, у пріоритеті терміну надходження, постачальник. Актуально для товарів, які важливо сортувати, наприклад за місцем походження, реалізувати з урахуванням обмеженого терміну придатності. Картка відкривається саме на партію.
  4. Партійно-сортовий. Фактично змішаний вид обліку. Товар зберігається за партіями, але паралельно відстежує інформація щодо сортаменту. Це зручно, якщо обсяг продукції досить великий, а різноманітний асортимент. Цей спосіб відрізняється деякою громіздкістю щодо зберігання товарів і ведення бази даних

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button